Окупований футбол: які клуби страждають зараз на Херсонщині, Харківщині, Донеччині та Луганщині

Ось як воно виходить — росія воює за визволення України від гніту «націоналістів», але ніде, куди вона дотяглася, життя не стало кращим. Дуже серйозно «покращили» окупанти вітчизняний футбол. Перша хвиля бойових дій у 2014 році та анексія Криму призвели до зникнення низки футбольних клубів. Досить сказати, що у трьох професійних лігах до вторгнення Росії був 51 учасник, а на сезон 2014/15 залишилося 40.

Зараз активна фаза нашої визвольної війни — ворог осів у кількох областях, і чомусь під ласкавим крилом «миротворців» та «ввічливих людей» у тимчасово окупованих областях України футболу стало настільки гірше, що шукати його треба вдень зі свічкою. Досить поглянути на карикатурні чемпіонати Криму, «ДНР» та «ЛНР».

Fanday розбирає, які футбольні клуби зможуть здирати репарації з окупантів після завершення істинно вітчизняної війни.

ФК Маріуполь

16 місце в УПЛ 2021/22

За підсумками осінньої частини сезону підопічні Маркевича-молодшого були останніми з 8 очками – до зони плей-офф 5 очок, до безпечного 12-го місця – 9. Втім, у спортивному плані це не була безнадійна ситуація – по-перше, швидко прогресували молоді гравці на чолі з Кулаковим, Топаловим, по-друге, завжди була надія отримати із Шахтаря досить перспективних хлопців. А тут уже як — умовні Коноплі, Бондаренко чи Сикан можуть бути запасними у гранді, але робити різницю у боротьбі за збереження прописки в УПЛ.

Але, на жаль, навіть залишившись в УПЛ після дострокової зупинки сезону впевнено сказати, що ФК Маріуполь продовжить виступи, не можна. За попередніми даними, зруйновано практично всі міські стадіони – Центральний імені Бойка, “Азовець”, “Західний”, клубну базу і навіть критий манеж. Містоутворюючі підприємства, що спонсують клуб, зазнали колосальних збитків, їх просто руйнують. Чи вдасться накопичити гроші, щоб відіграти перший повоєнний сезон на Західній Україні, абсолютно незрозуміло.

Так, як розбомблено сотні мирних громадян у міському театрі, вбито і маріупольський футбол.


Так чи інакше, постраждали ряд інших клубів УПЛ — Десна з її розбомбленим стадіоном у Чернігові, Металіст 1925 року з понівеченим Харковом, а також базою, поряд з якою проводилися бої. «Двічі переселенцями»

Олімпік (Донецьк)

11 місце у Першій лізі 2021/22

Донецький клуб після початку війни у 2014 році став базуватися у Києві, а минулого сезону змінив власників. Ходили чутки, що цієї зими мала відбутися нова зміна — президент Яруда нібито збирався взяти під крило Олімпік і перебазувати його до Маріуполя. Ось яка доля в команди!

Під керівництвом Сергія Литовченка Олімпік пережив перезавантаження після відмови від УПЛ та у Першій лізі видав кілька яскравих матчів. Здорово виявив себе форвард Максим Прядун (екс-Металіст та Зірка), івуарійський вінгер із «пулу Селюка» Гбамбл Джуніор Бі Нене, а молодого воротаря Рибака донеччани навіть продали вигідно у Металіст.

Майбутнє команди вирішувалося саме тоді, коли окупанти стягували війська до кордонів України. Що буде тепер із Олімпіком, ми поки що не знаємо.


Бойові дії йшли чи йдуть поблизу багатьох клубів Першої ліги. Так, у Сумській області якраз боровся за плей-офф із УПЛ Альянс із Липової Долини. Грала команда на сумському “Ювілейному”, а базу облаштувала у селі Байрак. Наразі ці території звільнено ЗСУ. А ось ФК Краматорськ приймає суперників у рідному місті — це там окупанти шмальнули по залізничному вокзалу, вбивши десятки людей. Тутешні стадіони «Авангард» та «Блюмінг», за наявною інформацією, поки що не постраждали, але на територіях поруч із лінією фронту, звичайно, не до футболу.

Таврія (Сімферополь)

5 місце у Групі «Б» Другої ліги 2021/22

Бренд першого чемпіона Незалежної України тривалий час був у «підвішеному стані», граючи то у Новій Каховці, то у Бериславі. Плани збудувати стадіон для евакуйованого з тимчасово окупованого Криму залишилися нездійсненними. Новий власник — агробізнесмен Репілевський — об’єднав сімферопольську та новотроїцьку Таврію, клуб став базуватися у селі Мар’янівка, де збудували новий стадіончик із гарним газоном.

Втім після окупації СК Таврія виступила з оголошенням про припинення діяльності. Президент клубу Репілевський від коментарів відмовився. Сподіваємося, Таврія буде збережена — справа ця справді національної ваги.

ФК Вовчанськ

9 місце у Групі «Б» Другої ліги 2021/22

Дебютант Другої ліги, попри назву, у місті Вовчанськ, що потрапив під окупацію, не грає: суперників підопічні легенди Металіста Андрія Березовчука приймали на харківському стадіоні «Нова Баварія». Перед набуттям професійного статусу «вовки» попрощалися з низкою ветеранів, а серед молодих новачків — кілька орендованих хлопців та навіть молоді, спритні бразильці.

Вовчанський стадіон і до боїв був у досить сумному стані, що там зараз невідомо. У Харкові пошкодження зазнала низка спортивних об’єктів, але, що стосується «Нової Баварії», повідомлень про руйнування не надходило.

Яруд (Маріуполь)

11 місце у Групі «Б» Другої ліги 2021/22

Скромний, але справді корисний клуб. Обкочував на 90% суто місцеву молодь. Під керівництвом легенд ФК Маріуполь — спочатку Діми Єсіна, потім Олега Краснопьорова — було створено досить боєздатну команду. Досить сказати, що головний клуб міста повертав звідти зміцнілих футболістів.

При цьому футбольна інфраструктура Маріуполя знищена, місто втратило тисячі людських життів. Одним із героїв щодо порятунку маріупольців був якраз президент ФК Яруд, місцевий медик Олександр Ярошенко. Він, зокрема, на придбаному у ФК Олімпік клубному автобусі вивіз і своїх гравців, і хлопців із юнацького складу ФК Маріуполь – і продовжує свою волонтерську діяльність.

Енергія (Нова Каховка)

13 місце у Групі «Б» Другої ліги 2021/22

Це місто одним із перших підпало під окупацію, через стратегічне значення і сусідню ГЕС. Місцева Енергія — старожил Другої ліги, втім після відходу Олега Федорчука значно погіршила свої результати і зараз зимувала ближче до аутсайдерів. Дещо змінений склад мав би зігратися до весни, але, як бачимо, у Новій Каховці нині не до футболу.

Кристал (Херсон)

15 місце у Групі «Б» Другої ліги 2021/22

Найстаріша та найавторитетніша команда в області зараз у тяжкому становищі — вилетіла з Першої ліги, злиденні зарплати, старенький стадіон… Одесит Юрій Куліш, який очолював команду цього сезону, виграв два матчі за трьох нічиїх та 15 поразок. Від останнього місця та втрати профі-статусу Кристал відділяло взимку чотири очки.

Коли рік тому команду брав під крило мер міста Колихаєв, який мав великі успіхи у футзалі, надії відроджувалися — але навіть прихід динамівської легенди Вадима Євтушенка не допоміг урятувати команду від вильоту, належного посилення вона не мала. Що буде з Кристалом далі – невідомо.


Від бойових дій постраждали стадіони та бази багатьох клубів Другої ліги. Стадіони “Азовець”, “Західний”, база та манеж ФК Маріуполь, де періодично грав Яруд, тяжко пошкоджені або навіть зруйновані. Стадіон «Діназ» у селі Демидів поблизу Києва зазнав обстрілу, було пошкоджено адмінбудівлю. А це місце проведення домашніх матчів Чайки (Петропавлівська Борщагівка). Центральний стадіон міста Макарова імені Бруквенка також постраждав від боїв – вікна, забори, споруди були пошкоджені. Стадіон «Ювілейний» у Бучі пережив попадання снарядів та осколків на газон, подекуди підняло скло у господарських спорудах. А на базі ФК «Оболонь» у тому-таки місті-страждальці перед воротами застрягла міна, що влетіла. Спорткомплекс міста Тростянця Сумської області, який нещодавно відбудував мер, пережив уламки адмінбудівлі, бігових доріжок, газону. Прилітали ракети на Чернігів-Арену, де грає ФК Чернігів.

fanday.net

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *